Raznolikošću protiv isključivosti
Povelja o raznolikosti jest inicijativa koja je pokrenuta u 16 europskih zemalja, jer je raznolikost jedna od temeljnih vrijednosti modernog društva i suprotstavlja se isključivosti. Toj inicijativi pridružila se i Hrvatska, a nositelj aktivnosti oko njene pripreme i potpisivanja je HRPSOR – Hrvatski savjet za održivi razvoj. HRPSOR je u Zagrebu je 6. rujna predstavio i dao na usvajanje tekst povelje za Hrvatsku.
Povelja o raznolikosti je dokument kojeg individualno izrađuje svaka zemlja, a tekst povelje potpisuju poduzetničke i javne tvrtke i institucije, nevladin sektor i druge organizacije, koje u svom poslovanju ili djelovanju, jednostavno rečeno, kao ključnu riječ, imaju „uključivost“. Potpisivanjem Povelje tvrtke i institucije obvezuju se na provođenje politike raznolikosti i nediskriminacije u svojim radnim sredinama i poslovnom okruženju. Povelja o raznolikosti u Hrvatskoj razvija se u sklopu EU projekta kojeg financira DG Justice, a predstavljena je i usvojena na skupu održanom 6. rujna 2017. u zagrebačkom Novinarskom domu. O cijelom projektu i o Povelji govorila je Mirjana Matešić, ravnateljica HRPSOR-a, a o koristima za tvrtke koje će Povelju potpisali govorili su „ambasadori“ Povelje: Marinko Došen, predsjednik uprave AD Plastika i Daria Mateljak, direktorica Hauska & Partner Hrvatska. Video porukom skupu se obratio i treći „ambasador“ Povelje, John Gasparac, predsjednik uprave PwC Hrvatska. U ime četvrte „ambasadorice“ Povelje – predsjednice Uprave Ericsson Nikola Tesla“ Gordane Kovačević, skup je pozdravila direktorica korporativnih komunikacija Snježana Bahtijari i izvijestila kako je cijela 2016. godina u njihovoj tvrtki bila posvećena raznolikosti.
Govoreći o raznolikosti Daria Mateljak rekla je to kako je „…raznolikost plemenita vrijednost i jedna od važnijih koje pojedinci i organizacije trebaju razvijati u suvremenom društvu. Usvajanje Povelje je tek početak suradnje i zajedničkih ulaganja u razvoj svijesti o koristima raznolikosti. Ne radi se samo o potrebi da učimo prihvaćati, razumjeti i poštovati manjinske društvene skupine i pojedince, već o razvoju prilika za suradnju, jačanje održivosti organizacija i poduzeća, stvaranje inovacija te korištenje svih dobrobiti koje nam raznolikost može ponuditi.“
U svojoj video poruci Gasparac je rekao to da najviše prostora za napredak u Hrvatskoj vidi u poštivanju rodne i spolne ravnopravnosti, dok je Marinko Došen imenovanje za „ambasadora“ Povelje o raznolikosti ocijenio kao „…još jedno u nizu priznanja za AD Plastik Grupu za napredak u području održivog razvoja. Svi moraju imati jednake mogućnosti prilikom zapošljavanja, ali i u napredovanju i nagrađivanju tijekom karijere, a za ostvarenje tog cilja stručnost i kompetencije jedini su ispravan kriterij.“ Došen je pozvao gospodarstvenike da postanu potpisnici Povelje o raznolikosti, jer su ljudska prava i jednakost jedna od važnijih obilježja modernog društva.”
Iako je prihvaćanje Povelje o raznolikosti dobrovoljno, dakle nema zakonske obveze koja to nalaže, svejedno predlažemo i članicama Saveza za željeznicu da se pridruže potpisivanju Povelje o raznolikosti koje će biti organizirano 4. listopada u Zagrebu. Tako mogu potvrditi privrženost njegovanju tolerancije, rodne, spolne, dobne, nacionalne i drugih jednakosti, uključivanje mladih, ljudi sa posebnim potrebama i drugih socijalno osjetljivih skupina. U željezničkom sektoru ima primjera dobre prakse na području jednakih mogućnosti, poštivanja i uvažavanja iskustva starijih radnika, biranje uprava bez obzira na spol itd., a ti primjeri zaslužuju i javnu prezentaciju. Prijavite ih HRPSOR-u – jer u pripremi je „Zlatna knjiga raznolikosti“, u kojoj će se predstaviti konkretni hrvatski primjeri dobre prakse.
Tekst: Vlatka Škorić
Foto: arhiva HRPSOR-a