Projektom “Alternativna mobilnost†protiv izoliranosti mladih Međimurja
U sklopu projekta “Alternativna mobilnost†održana su u veljaÄi i ožujku ove godine predavanja u osnovnim i srednjim Å¡kolama MeÄ‘imurja.
Predavanja su održana za uÄenike I. osnovne Å¡kole ÄŒakovec, Osnovne Å¡kole Nedelišće, Osnovne Å¡kole Prelog, te Gospodarske Å¡kole ÄŒakovec i Srednje Å¡kole Prelog. Ukupno su predavanjima prisustvala 184 uÄenika. U većini Å¡kola uÄenici su pokazali velik interes za navedene teme, te su predavanja nadupunjavala njihova dosadaÅ¡nja saznanja, ali im otkrila i mnoge nove, zanimljive podatke.
InaÄe, predavaÄima je pomagalo na predavanjima i 12 uÄenika iz Gospodarske Å¡kole ÄŒakovec i Srednje Å¡kole Prelog. Oni su, naime, prije predavanja pohodili dvodnevnu radionicu i osim o temama vezanim uz javni prijevoz i bicikliranje stjecali i znanja o javnom nastupu, koja su im pomogla pri prenoÅ¡enju novih informacija o alternativnoj mobilnosti.
Tih se 12 uÄenika podijelilo u parove i svaki je od njih imao priliku okuÅ¡ati se, pod mentorstvom ACT-a i Saveza za željeznicu, u približavanju projekta “Alternativna mobilnost†uÄenicima dvije srednje, te Äetiri osnovne Å¡kole.
Mladi Međimurja izloženi su izoliranosti
Sam projekt je prvenstveno nastao zbog Äinjenice da su mladi u MeÄ‘imurju koji žive u predgraÄ‘ima i malim mjestima zbog loÅ¡e ponude u javnom prijevozu, nedostataka biciklistiÄke infrastrukture i informacija o tome kako ostvariti bolju osobnu mobilnost, izloženi izoliranosti, nedostupnosti raznih kulturnih, sportskih i druÅ¡tvenih sadržaja te samim time i manjim mogućnostima osobnog razvoja.
Projekt “Alternativna mobilnost“ bavi se mijenjanjem takvog stanja, edukacijom uÄenika o ekoloÅ¡kim, energetskim i sigurnosnim uÄincima prometa s naglaskom na alternativnu mobilnost, kao i upotrebi obnovljivih izvora energije u prometu, no i osmiÅ¡ljavanjem kreativnih volonterskih aktivnosti koje će provoditi sami mladi uÄenici srednjih Å¡kola na podruÄju MeÄ‘imurske županije, a vezani su uz energetske i sigurnosne uÄinke prometa, promociju javnog prijevoza, biciklizma i pjeÅ¡aÄenja.
Mladima su se tako ponudile informacije o javnom prijevozu, mogućnosti kombiniranja javnog prijevoza i vožnje biciklima, sigurnim mogućnostima vožnje bicikala kao i razvoj biciklopopravljaona kako bi mogli sigurno koristiti svoje bicikle.
“Alternativnu mobilnost†provode Autonomni centar ÄŒakovec – ACT u partnerstvu sa Savezom za željeznicu i Srednjom Å¡kolom Prelog te Gospodarskom Å¡kolom ÄŒakovec, a puni naziv projekta je – Stvaranje Mreže Edukatora o Integriranom javnom prijevozu, ekoloÅ¡kim, energetskim i ostalim povoljnim uÄincima javnog prijevoza u sjeverozapadnoj Hrvatskoj (SMEI SZRH).
A.P.
Foto: A.K., B.H., A.P.





