Savez za Željeznicu

Konstrukcija pruge Koper-Divača u mogućnosti financiranja putem javno-privatnog partnerstva

Konstrukcija pruge Koper-Divača u mogućnosti financiranja putem javno-privatnog partnerstva

Slovenska Vlada razmatra mogućnost financiranja izgradnje druge tračnice na dijelu Koper – Divača, i to pod javno-privatnim partnerstvom (JPP). Ministar infrastrukture, Peter GaÅ¡perÅ¡ič je izjavio kako vlada razmatra različite opcije za javno-privatno partnerstvo, uključujući koncesije, koje bi omogućile izgradnju predviÄ‘enog projekta vrijednog 1,4 milijardi eura. O mogućnostima će biti odlučeno tijekom godine.

proga_divaca_koper_big

Vlada se također složila za podnošenje zahtjeva za financiranje u okviru Connecting Europe Facility (CEF) koji će iznositi oko 300 milijuna eura.

Prema tehničkim informacijama koje je dalo ministarstvo, postojeća pruga Divača-Koper ide preko topografski iznimno nepovoljnog terena i predstavlja usko grlo u slovenskoj željezničkoj mreži zbog velikih odstupanja u visini. Istraživanja su pokazala da jednokolosiječna pruga Divača-Prešnica-Koper više neće biti dostatna, zbog povećanja prometa u luci Koper, te se time opravdala potreba za izgradnju drugog kolosijeka od Divača do Kopra.

Tehničke karakteristike novog kolosijeka:

• 27,1 km – dužina
• max. uzdužni nagib: 17 ‰
• max. brzina: 160 km h
• Mjerač razmaka za novogradnju, GC
• šine 60 E1
• 3 kV DC
• telekomunikacijski sustav ERTMS / ETCS Level 2

Osnovne informacije o projektu:
– broj tunela: 8; kupna duljina tunela: 20,472 km; udio tunela: 78,54%; najduži tunel: 6714 m
– broj vijadukata: 2; ukupna dužina: 1.099 m; najduži vijadukt: 647 m
– broj mostova: 3; ukupna dužina: 205 m; najduži most: 104 m

A.P.

Foto: dri.si

Izvor: think-railways.com

© 2026 Savez za Željeznicu